Odkazy

Na webu probíhá velká aktualizace informací.

Na webu probíhá velká aktualizace informací.


Diskuzní fórum

Podpořte TV Zpravodaj

Anketa:

TOPlistČlověk, to je věda

25. května 2017 - zdroj Česká televize

Když si žena vybere partnera pod vlivem antikoncepce a co se po jejím vysazení změní?

Z jakého důvodu nás evoluce vybavila žárlivostí? Jaký vliv má hormonální antikoncepce na chování žen při výběru partnera? A skutečně ve společnosti vyhrají vždy ti nejsilnější? Přírodní vědy dnes, více než kdy jindy, zasahují do veřejné debaty. Otázky, na něž člověk dříve hledal odpověď v náboženství nebo ve filozofii, nyní často zodpovídají představitelé přírodních oborů. Vědci v posledních desetiletích vystoupili ze svých laboratoří a začali odpovídat na to, co lidstvo zajímá od nepaměti. Nový dokumentární cyklus Člověk, to je věda o výsledcích výzkumů vědeckých pracovišť v České republice ukáže, co se skrývá za běžným lidským jednáním. První díl uvede ČT2 ve středu 31. května ve 21.55 hodin.

Úvodní díl cyklu, Pod vlivem hormonální antikoncepce, představuje výsledky česko-britského výzkumu, v němž skupina evolučních biologů zkoumala dlouhodobý vliv užívání hormonální antikoncepce na chování žen při výběru životního partnera. „U partnerství, kde si žena vybrala partnera pod vlivem antikoncepce, se po vysazení zhoršuje kvalita sexuálního života a klesá přitažlivost partnera,“ tvrdí vedoucí výzkumné laboratoře Evoluční sexuologie a psychopatologie na Národním ústavu duševního zdraví v Praze Mgr. Kateřina Klapilová, Ph.D.

V dalších dílech se diváci ČT2 dozvědí, jak se změní lidské chování při nakažení parazitem Toxoplasmou gondií. Dále co zkoumají vědci v mozku lidí, které zasáhne psychická nemoc, nebo jak jednají lidé v konfliktních situacích. Ukáže se, že ne vždy je pro jedince nejvýhodnější být sobecký a že často největší prospěch má tehdy, kdy má svůj prospěch i protihráč.

Člověk, to je věda

„V cyklu Člověk, to je věda se pokoušíme přenést anglosaskou tradici populárně-naučného filmu do českých reálií. Vědecká témata vyprávíme jako poutavé příběhy, díváme se na ně nejen z pohledu vědců, ale i obyčejných lidí, kteří se buď vědeckých experimentů účastní, anebo jim ve svém důsledku pomáhají,“ prozrazuje režisér Marek Duda, který se podílel na výrobě tří dílů, a autor cyklu a scénáře Zdeněk Holý ho doplňuje: „Pořad vznikl z potřeby popularizovat myšlenky přírodních vědců, kteří se zabývají člověkem. Jsme zvyklí se dívat do těla prostřednictvím medicíny, ale tam pohled přírodních věd končí. Jako by bylo tabu, abychom se na sebe dívali z perspektivy vědních oborů, jako je biologie, evoluční biologie, evoluční psychologie. Přitom tyto obory mají co říci k tak lidským fenoménům jako rodičovství, žárlivost, duševní poruchy, původ a vývoj morálky atd. Diváci se mohou těšit na spoustu překvapivých souvislostí, které o svém životě ani netušili.“

Díl cyklu nazvaný Čí je moje dítě hledá spolu s českými vědci odpovědi na otázky, jak se vyvíjela žárlivost a s ní spojené společenské konvence u nás i v jiných kulturách. Film vyhrál v roce 2013 hlavní cenu na festivalu AFO Olomouc a dále pak cenu časopisu Dějiny a současnost za nejlepší český dokument v oblasti humanitních a společenských věd. Díl Pod vlivem hormonální antikoncepce byl zase přijat na festival Pariscience, který propojuje vědu s kinematografií, aby osvětlil vývoj různých vědeckých oborů a jejich dopad na společnost. Dokument byl naším prvním zástupcem po více než třiceti letech na tomto mezinárodním festivalu vědeckých filmů.

„Cyklus ukazuje nejen zajímavé české objevy a vědce, ale používá i grafické technologie a pracovní postupy tak, abychom divákovi věrněji a blíže představili vybraná témata a zároveň zachovali správnou míru odbornosti a přitom jsme zůstali divácky vstřícní. Správný poměr odbornosti a sdělnosti je jistou alchymií a zároveň největší výzvou pro celý štáb, který se na daném pořadu podílí,“ říká Martina Šantavá, kreativní producentka, v jejíž tvůrčí producentské skupině dokumentární série vznikla.

Dokumenty Člověk, to je věda jsou součástí projektu České televize Rok české vědy, který představuje speciální sérii pořadů věnujících se největším současným osobnostem tuzemské vědy i nejvýznamnějším objevům z její historie.

Autoři a tvůrci:

 • Autor cyklu: Zdeněk Holý
 • Scénář: Petra Verzichová, Rebeka Bartůňková, Zdeněk Holý
 • Dramaturgie: Věra Krincvajová
 • Režie: Marek Duda, Petr Kotek, Bára Kopecká, Radim Procházka
 • Kamera: Jakub Halousek, David Cysař, Dalibor Fencl, Braňo Pažitka
 • Střih: Hedvika Hansalová, Tomáš Vrána
 • Komentář čte: Kryštof Hádek
 • Koproducenti: Vernes s.r.o. - Zdeněk Holý, Jana Brožková, Karel Janeček
 • Produkce: Lucie Zvěřinová
 • Výkonný producent: Roman Blaas
 • Kreativní producentka: Martina Šantavá

Fotogalerie:

Člověk, to je věda:


 
 
 

Presskit:

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum